• Ви знаходитесь : » ЗУСТРІЧ » СЛОВО » Перший погляд на Квебек
Назад ЗМІСТ Вперед

Наталія Крамар "Перший погляд на Квебек"

Покупки: magasinage

"Вы там по торговым ценрам (trade center) не ходите.
Мы в свой родной районный Цум – ни ногой."
(З листа з батьківщини до друзів-росіян після 9/11).

I."Тут є все!"

Відразу по приїзді до Квебеку мене попередили, що тут є все. Я, звичайно, сприйняла ці слова із здоровою долею скептицизму, але нагода переконатися в їх правдивості не забарилася, оскільки тактика пасивного споглядання і очікування в Америці (континент) не підходить і заклади торгівлі активно приваблюють клієнтів добре продуманими приманками: запах моря в аеропорту, щойно спеченого хліба в супермаркеті, парфумів у торговому центрі, спокусливих мелодій в музичному магазині. До речі, про останній і піде мова, оскільки саме у ньому я вирішила перевірити відповідність вищезгаданого твердження реальності, а заодно і компетентність квебекських продавців. Як жорстоко я помилялася, марно плекаючи надію знайти недоліки в оточуючій бездоганності і безперервності процесів! Я вже підготувалася до спостереження за зміною настрою продавщиці від жвавого зацікавлення до розпачі, підсунувши їй завдання показати мені збірники нот з джазовими мелодіями. Як не дивно, зацікавлення не те що не спало, а навіть переросло в ентузіазм, який вилився в бурхливий потік слів, який я, теж будучи досить наполегливою, вирішила перервати новим проханням – нот регтаймів Скота Джопліна. Саркастична посмішка, очікування реакції продавщиці (а, точніше, її багаторазових вибачень за неспроможність магазину з всесвітньовідомим реноме задовольнити найвибагливіші смаки клієнтів) і... в мить ока розкладені у всій своїй красі два останні видання збірників. Про ціни, аби не компрометувати слави магазину, історія замовчує. А це не так і важливо, в порівнянні з іншою чеснотою, втіленням якої є електронне піаніно з навушниками. Тут кожен може спробувати озвучити нотні знаки, що я і не замешкалася зробити, тим більше, що ця моя давня, здавалося, недосяжна, мрія була на відстані витягнутої руки. Так що спроби провокації, на жаль, але точніше, на щастя, провалилися, бо тут і справді, здається, є ВСЕ!

ІІ.Податки

Пост-радянська людина, потрапляючи в гіпер-супермаркети і торгові будинки, переживає гнітюче відчуття своєї нікчемності і потужну силу Долара. Але це – перше враження. Покрутившись і придивившись, порівнявши й підрахувавши, вона опановує ситуацію, і той же долар вже не здається таким всемогутнім, бо все пізнається в порівнянні. Так що, якщо побачите T-shirt за 70$, не лякайтеся і не впадайте у відчай, бо в сусідньому магазині вона коштує всього 20 у.о, а якщо вистачить терпіння зачекати на сезонний розпродаж, то зможете стати володарем цієї речі вже за десятку. Ну і, на крайній випадок, є marché aux puces ("блошиний ринок"), де, щоправда, в не зовсім новому вигляді, можна виторгувати ту ж T-shirt всього за une piastre (так полюбовно в народі називають однодоларову монету). Повернуся до квебекських магазинів, в яких за будь-яких обставин треба пам'яти золоте правило про золоту середину у своїх забаганках. Бо за них доводиться розплачуватися в найпрямішому значенні цього слова. Справа в тому, що ціни, вказані на товарах, – це далеко не та сума, яку від вас вимагають в касі, бо це ціни в чистому вигляді, тобто без податків. А про Квебек на всю Америку прокотилася дурна слава його драконічних опроцентувань: 7% від вартості товару ви платите у федеральну казну і наступних 7,5% - у провінційну. Додаємо, округлюємо – і маємо надлишок: 15%. Зрозуміло, для нас, зовсім не громадян Квебеку, і для нашої кишені, це ніякий не надлишок, а тягар, бо це гроші, викинуті на вітер.

Можете собі уявити, до якого абсурдного порогу тут дійшла податкова політика, якщо навіть квиток на безкоштовний концерт (усвідомили значення? йдемо далі) "влетів" нам в чималу копійчину - "0 dollars + taxes". Суцільні протиріччя!

ІІІ.Різне

Тема magasinage така ж вічна, як і ненаситне бажання задовольняти свої споживацькі потреби. А тут задовольняти їх є більш як чим, от тільки розміри гаманця не дуже відповідають пропозиції. І все ж. Всім відома нав'язлива звичка продавців не змушувати себе довго чекати зі своїми послугами. В Україні в наші дні це теж нерідко зустрічається і є, переважно, невід'ємною рисою приватних магазинів, бо продавці "радянської випічки", як правило, часто бувають зайняті особистими справами і або не звертають уваги на докучливих покупців, або відганяють їх написами на дверях на кшталт "Санітарна година". Відмінність квебекських продавців полягає у правильному розумінні слова Merci (у відповідь на пропозицію допомоги чи консультації): вони зникають так само швидко, як і з'явилися, у напрямку наступного клієнта. Тоді як український продавець, почувши слово "Дякую", починає детально і занудливо розповідати про кількісні і якісні переваги речі, яка вас зовсім не цікавить. Проте прагнення "сплавити" товар і завоювати прихильність начальства для нього – над усе. Але відійду від портрету сучасного українського продавця і поблукаю лабіринтами місцевих centres d'achats, торгових центрів. Після того, як ви ввічливо відмовилися від допомоги, можна віддатися насолоді споглядання прекрасного (у приземлено-матеріальному значенні цього слова). Цікаво, що шлях і психологія покупців давно до дріб'язків вивчені всесильним маркетингом. Основне – не потрапити у сіті цін, вміло розставлені акулами бізнесу. Відвідування магазину – це тест на витривалість і резистентність спокусам ринку. При вході в магазин у вас відразу виникає бажання купити річ. Якщо ви його притамуєте, сумирно і байдуже продовжуючи прогулюватися між вітринами, то, завдячуючи вашій терплячості, врешті-решт при виході ви зможете знайти точнісінько такий же, як при вході, товар, але за в два, а то й в три рази нижчою ціною. В одному з магазинів я настільки захопилася виробленням негативної реакції на переповнені полиці, що не помітила, що, крім мене, в ньому нікого не залишилося. Невідомо, де б я провела ніч, що наближалася, якби не власниця магазину, яка з посмішкою на обличчі чемно запитала: "Через які двері ти б хотіла вийти?". Залишаю читача наодинці з завданням уявити себе в подібній ситуації в нашому "цумі".


Догори
Назад ЗМІСТ Вперед