• Ви знаходитесь : » ЗУСТРІЧ » ПОДІЇ » ЗУСТРІЧ З ДЕЛЕГАЦІЄЮ УКРАЇНИ
ЗУСТРІЧ З ДЕЛЕГАЦІЄЮ УКРАЇНИ
6-го листопада 2000 року
Делегацію зустріли оплесками...

6-го листопада 2000 року о 19:30 у Будинку Української Молоді за адресою 3260 Beaubien Est відбулася дуже небуденна подія: зустріч української громади у Монреалі з делегацією України, що прибула до Канади у рамках канадсько-української міжурядової програми. Програма реалізується завдяки співпраці федерального уряду Канади і чотирьох провінційних урядів: Онтаріо, Саскатчевану, Манітоби і Альберти.

Координатором програми є канадський інститут українських студій у Едмонтоні. Ціль програми: вивчення законодавчого забезпечення розвитку національної культури і національних засобів масової інформації у Канаді. Учасники української делегації ознайомляться з досвідом Канади у справі захисту і збереження культури в умовах культурної та інформаційної експансії свого могутнього північного сусіда (йдеться про Сполучені Штати Америки).

Це уперше українці Монреалю зустрічали таку представницьку делегацію - 16 осіб. В її складі народні депутати України Лесь Танюк, голова Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності; Олександр Зінченко, голова Комітету з питань свободи слова та інформації; з Кабінету Міністрів України - голова Державного комітету в справах інформаційної політики, телебачення і радіомовлення Іван Драч та заступник міністра культури та мистецтв України Ганна Чміль; з Секретаріату Верховної Ради України - Раїса Огвіненко, а також головні консультанти комітетів Юрій Кобзар і Людмила Коптєва; представники регіонів України. Делегацію супроводжували посол України в Канаді Юрій Щербак і доктор Богдан Небесний з Едмонтону.

Виступ Олександра ЗінченкаТемою зустрічі були демократичні та економічні реформи в Україні. Першим із гостей узяв слово Олександр Зінченко. Він розповів про суттєві зміни, що сталися у політичному житті України 21 січня 2000 року, коли 272 народних депутати утворили нову більшість у парламенті. "Владу взяли надовго", сказав О.Зінченко. Він підкреслив, що промисловість відроджується, деякі галузі, особливо ті, що були приватизовані 4-5 років назад, дають щоквартально до 8-10 процентів приросту.

Промовець відмітив, що змінюється асиметрія на основних каналах телебачення. Якщо у 1995 році російськомовні програми займали щоденно 4,5 години на трьох українських основних каналах телебачення, то на сьогодні там залишається 18 хвилин російськомовних інформаційних програм. У цьому році уперше українська програма телебачення транслюється із супутника, що дає можливість трансляції каналу на територію від Іспанії до Уральських гір. Незабаром очікується поява чотирьох інших українських супутникових телеканалів.

Слово Івану ДрачуСлово взяв Іван Драч. Він тепло привітав усю українську громаду Монреалю. Особливо приємно, наголосив він, бачити серед присутніх давнього знайомого Юрка Лугового, режисера, який зняв документальний фільм про голодомор 33-го року на Україні, який вийшов на екрани у 1984 році.

Іван Драч прочитав кілька своїх віршів, серед яких і

ХОХОЛ - ЖИРАФ

 

 

 

 

Доходить довго до хохла,
Така вже нація пішла,
Що  довго йде.
Що довго дума, на все дмуха
І конструктивно чуха вуха
Об все тверде.

Від інших все давно пішло,
Те, що до нас ще не дійшло,
Дійде хіба...
...повільність - вільність та воляча.
А може вдача жираф'яча
Невже раба?

А світ спішить, бурлить до спіху
А нам то оберемок сміху.
Ми сміюни!
Куди спішить? Хіба до смерті?
А ми воли, жирафи вперті
Старовини...

Йдемо поволі, як за плугом,
Йдемо до волі цугом, цугом,
Невже це ми?
І будемо над смертним краєм
Таки людьми.

А будемо - така вже вдача,
Нірваною стане ледача.
Бо зо всіх зол,
Зовитий вічним архітектом,
Над розумом, над інтелектом -
У нас хохол!

Виступає Лесь ТанюкДуже промовистою і яскравою була промова Леся Танюка. Пізніше, відповідаючи на питання, чи є олігархічні клани і мафіозні структури на Україні, він сказав: "На сьогодні є спілка правих партій і багатих людей, яких називають на україні олігархами. Будь-яка спілка є спілка коня і вершника. Тільки невідомо, хто на кому їде". Червоною ниткою у виступах промовців звучала тема необхідності єднання усіх демократичних сил для зміцнення України.

Запитання Миколи Кулішова і відповідь Івана ДрачаНезважаючи на втому, члени делегації відповіли на запитання присутніх. На запитання Голови Української суспільної служби Монреалю п. Надії Цехмістро, чому обкладається 20-процентним податком гуманітарна поміч Україні, посол України Юрій Щербак відповів, що усі посольства України, як і Міністерство закордонних справ України виступають проти цього, м'яко кажучи, незрозумілого податку.

Об'єктивну відповідь про стан українського кінематографу дала Ганна Чміль. На сьогодні національна кінопродукція займає 4 - 8 відсотків екранного часу. Прийнятий законопроект, щоб збільшити цю квоту до 30 відсотків. На сьогодні на потреби кіновиробництва у бюджеті передбачено 16,5 млн. гривень, і ця сума буде збільшена до коло 20 млн. на наступний рік. 11 листопада на екранах України починається демонстрація кінофільму Олеся Янчука "Нескорений". Головну роль - головнокомандуючого УПА генерала Чупринки - грає актор Григорій Гладій. У стадії виробництва фільм "Молитва про гетьмана Мазепу" відомого режисера Юрія Ільєнка. У головній ролі буде задіяний чудовий актор, міністр культури і мистецтв України Богдан Сильвестрович Ступка. Режисер Микола Мащенко працює над великим телевізійним проектом посвяченим Богдану Хмельницькому.

Ця зустріч надовго залишиться в пам'яті всіх присутніх.

З Монреалю делегація вирушила до Оттави, де знаходитиметься до суботи 11-го листопада. Потім шановних гостей чекають у Торонто, а пізніше, розділені на три групи, вони відвідають Манітобу, Альберту і Саскатчеван. На Україну делегація повернеться через Монреаль.