Степан Хрін
Зимою в бункрі

Вісті із світу

В третій день після Водохрища стрільці зробили собі ходильниці. Пів дня вправляють ходити між яличками і ввечорі гущаками на ходильницях дістаються до стежки, що йшла в село. В лісі заховують ходильниці й підсуваються до села.

Приносять добрі вістки. Загально по селах спокійно. Здається, що це буде тиша перед бурею. Приносять багато преси й большевицьких журналів, розвідку і нам потрібні речі.

В бункрі ніхто не лягав спати. Всі цікаві, що нового принесли наші. Віст. Вихор одкриває газету „Радянська Україна" і показує статтю большевицького журналіста Смолича: „Про одну недипломатичну ноту", а відтак другу з 24.1.1948 р., в якій велика карикатура з написом: „Пропала надія, розбилась сулія". Такими статтями большевики хочуть осмішити визвольний рух українського народу і хочуть довести всю його безвиглядність. Та на ділі вони роблять нам велику прислугу: населення розуміє ці статті по своєму і довідується з них, що про його визвольну боротьбу знає також широкий світ.

Стрільці обступили газету, зачитували все дослівно, а при тому не забракло всіляких жартів, дотепів, сміху та речевих висновків.

В „Радянському Слові" з 13 лютого 1948 р. ми зустріли статтю під наголовком „Зрадники народу". В ній переповіджено суд над д-ром О. Барвінським, що був віцеміністром здоров'я уряду з 1941 р. Стаття пересичена їддю і ненавистю, до якої здібний тільки «старший брат» та його «передова» культура. В трибуналі засідали: полк. Лупало, полк. Борисенко, майор Оврачук, лейт. Онищенко і Коваленко. По призвіщах виглядало б, що це самі українці. Та ми переконалися, що всі большевицькі вельможі в Західній Україні поголовно росіяни, але для замилення очей прибрали собі українські призвіща.

В 1946 р. в одній місцевості жив оперативник МВД Бачинський, що на кожному кроці підкреслював, що він українець з с. Бачини. Коли його знищили повстанці, забрали його документи і знайшли два паспорти: один фальшивий з призвіщем „Бачинськнй" і другий правдивий. Показалося, що він називався Палюшкін і був родом з орловської області. Большевицький «суд», зложений з таких «українців» засудив на 10 років тюрми та 5 років позбавлення громадянських прав д-ра Барвінського. Московські бандити дали йому такий «малий» присуд тому, що в СССР ніби скасували кару смерти. Та помимо того «скасування кари смерти» немає сьогодні дня, щоб МВД-МГБ без суду не застрілило чоловіка, жінки, чи пастушка — і тоді взагалі без суду в селі, на полі, чи в лісі. Кого не забивають на місці, того вивозять до концтаборів з присудом, чи без нього, де люди, як відомо, масово вмирають, віддаючи всі сили каторжній праці. Ця доля чекає і д-ра Барвінського помимо «малого» вироку.

Зокрема зацікавив нас кінець статті.

— «І нехай тремтять ще ті одинокі, скажені вовки», читаємо там, «що блукають звірячими стежками в лісі і оскалюють хижі зуби на буйний розквіт нового життя. Хай в найчорніших їх ямах невмолимо лунає: «встати, суд іде».

Та ж ти, московський сатрапе, дикуне з півночі, та ж цей твій «суд» вже довгі сторіччя чигає над українським народом. Сьогодні від «найдемократичнішого в світі суду» згинули мільйони в найбільш варварський спосіб. Від нас, вояків УПА, від робітників і селян України, що станули з тобою до бою, — для тебе один суд: дрижи, кате, бо незабаром вже заграють нам воскресні, а тобі похоронні дзвони!

Щоб не псувати собі нервів большевицькими статтями, переходимо на іншу тему. Особливо тішить нас вістка, що наша молодь, не зважаючи на терор, вінчається. Це здоровий прояв.

*

Лютий лютував курявами, заметіллю і морозом. Користаємо, що сильна хуртовина, що гуде ліс, падають старі ялиці і буки, дерева тріскають від морозу — і виходимо з бункру. Майже щоденно бігаємо між ялички, стрясуемо сніг з дерев. Робимо це на те, щоб вдихнути свіжого повітря, розрухати тіло і — що найважливіше — заправити ноги до походів, які нас чекають весною. Це придасться також на випадок ворожого наскоку і ще більше — на час погоні.

Дні проходять скоро. Лютий, здається, проходить найскорше з усіх місяців. Не тому, що він найкоротший, але тому, що ми почуваємося безпечнішими і можемо свобідно працювати.

Однак, з кінцем лютого діти перестали возитися на санках. Не чути їх дзвінкого сміху. По селах і лісах чути знову кулеметні черги.

Користаю з заметілі і в одну ніч висилаю розвідчиків прямо на чисте поле, де за кілька хвилин вітер закрутив сліди снігом.

Наші розвідчики скоро вернулися. Принесли газети й тривожні вістки. Скрізь по лісах почались облави. Ворог знає, що прийшли нові групи повстанців з «Закерзоння». З ними зударився він на кордоні та в боях і відчув, що це тверде і добре військо. Боючись, що влітку буде з тим багато мороки, коли його будуть бити на всіх дорогах, почав підтягати більші сили і кількома тисячами провадить великі облави.

Майже в усіх селах ворог вже був. Тільки місцевість де перебуває чот. О. з двома роями — він оминає. Це мене занепокоїло. Большевики повиганяли вже багато повстанців з бункрів і деякі вже впали. Вони хочуть, щоб розпорошені повстанці всі збіглися до чот. О. Там ворог веде добру розвідку і хоче їх всіх нараз ліквідувати. Я дістав вістку, що там вже з різних частин зібралося понад 40 людей.

Ввечері 2 березня 1948 р. висилаю ст. віст. Рибалку, ст. віст. Сірого і віст. Буйного з запискою до чот. О., щоб зараз таки винісся до лісу. Там має квартирувати до кінця періоду та двома-трьома стрільцями конспиративно підтягати харчі. Те саме переслав до інших груп, що були в такій же небезпеці.

Кур'єри відійшли і в бункрі ми запровадили поготівля. Для відпруження нервів справляємо М'ясниці в нашому бункрі. Віст. Спартак переодягаєгься за дівчину, з якою одружуємо ст. віст. Байдака. Чот. Пас виконує функцію старости, а віст. Тетяна — старостини. Ми всі інші — свати та гості. Бойківським говором, з усіми селянськими формами і звичаями, відбувається перше «сватання», а потім саме «весілля». Забава закінчилася змаганням у весільних піснях між лемками і бойками. Проте, крізь грім забави, не покидала нас думка:

Що принесе завтрішній день?